8 кращих моментів в історії марафону в картинках

Головна сторінка » Тексти » Мотивація » 8 кращих моментів в історії марафону в картинках

В історії марафону було безліч героїчних, драматичних, дивних та навіть смішних моментів, які так чи інакше вплинули на дальнійший розвиток цієї дистанції. А найбільш яскраві з них щей залишили своє відображення на фото.

Героїчний Дорандо П’єтрі

dorando-pietri

Фініш Лондонського марафону, 1908 рік. Пекар з Італії, Дорандо П’єтрі, всю дистанцію йшов першим, але на фініші його залишають сили, падаючи і встаючи, він зі сторонньою допомогою все ж закінчує дистанцію, але тільки другим. Незважаючи на це королева, яка перебувала під великим враженням від наполегливості молодого хлопця, наказує виготовити йому точно такий же кубок як і у переможця.

Якраз на тому забігу вперше була встановлена сучасна дистанція марафону, так як раніше вона становила і 38 і 40 кілометрів, а в столиці Великобританії на прохання королівської родини дистанція була збільшена до 42,195 км. Це було зроблено для того, щоб старт можна було подивитися з вікон Віндзорського замку, а фінішна лінія проходила навпроти королівської ложі на стадіоні.

Саме ця історія надихнула барона П’єра де Кубертена на фразу «Головне не перемога, а участь».

А чоловік у кепці, на фото праворуч, тодішній кореспондент газети «Таймс» — Артур Конан Дойль

 

Втративший  напрямок Сільва 

Germ-n-Silva-002

Нью Йоркський марафон, 1994 рік. Перспективний мексиканський стаєр Герман Сільва разом зі своїм співвітчизником Бенджаміном Паредесом впевнено ведуть гонку, але за півтора кілометра до фінішу Сільва несподівано звертає з траси і біжить в зворотному від фінішної лінії напрямку, як потім виявилося, мексиканець за інерцією побіг за машиною супроводу, яка весь час вела бігунів. Сільва пробіг десяток метрів, перш ніж зрозумів, що біжить в іншу сторону. Але це не завадило йому знову зібратися, наздогнати лідера і на фініші виграти у нього 2 секунди.

Це був самий близький фініш в історії Нью Йоркського марафону. Відео тут

 

100-літній марафонець

worlds-oldest-marathon-runner-fauja-singh

Що робити коли ти втратив дружину і сина і тобі 81? Почати бігати! Це був єдиний вихід для дідуся з Індії — Фауі Сінгха. Сам Фауя говорив, що біг — це був спосіб Бога зберегти його в живих. У 2011 році Сінгх фінішував на марафоні в Торонто у віці 100 років з часом, увага — 5:40! До цього, подібного не робив ніхто. За всю свою спортивну кар’єру (від 89 до 102 років) Сінгх пробіг 8 повних марафонів і безліч дрібних забігів. Зараз великому бігунові 107 років.

 

Босоніж до п’єдесталу

Barefoot Bikila

На Олімпійських іграх в Римі в 1960 році, глядачі спостерігали дивну картину — чорношкірий атлет біжить марафонську дистанцію, а це 42 кілометри, босоніж. Але передстартова насмішка на обличчях глядачів змінилася захопленням, коли хлопець з Ефіопії босоніж виграв марафон і до того ж зробив це зі світовим рекордом — 2:16:2.

Цим чорношкірим хлопцем був початківець, ефіопський стаєр Абебі Бікіла. А біг він босоніж, тому що незадовго до змагань він замінив свого співвітчизника, який через травму не зміг поїхати на Ігри, а так як заміна була майже перед самим стартом, то потрібного розміру взуття для Абебі не знайшлося і він прийняв рішення бігти босоніж .

Абебі Бикила став першим в історії чорношкірим олімпійським чемпіоном і народним героєм Ефіопії. Перемога Бікіли послужила поштовхом для стрімкого розвитку стайєрського бігу в Ефіопії, чиї представники трохи пізніше ще голосно про себе заявлять.

 

Перша жінка в марафоні

switzer

Жодна жінка не бігла Бостонський марафон до 1967 року. Першопрохідницею стала американка Катрін Світцер. Але далося це їй не просто. Справа в тому, що на той момент жінкам не дозволялося брати участь в таких довгих забігах, вважалося, що вони фізично не можуть подолати дистанцію марафону. Тому Катрін таємно зареєструвалася на забіг під скороченими ініціалами, тим самим не видаючи стать.

Коли чоловіки побачили на дистанції дівчину, вони, включаючи організаторів, спробували зняти її з траси, але за бігунку заступився тренер і допоміг їй пройти дистанцію до кінця. Так Катрін Світцер стала першою дівчиною, результат якої був офіційно визнаний на марафоні. Через 7 років Катрін виграла Нью-Йоркський марафон з результатом 2:51.

 

Шахрайство Розі

 

Rosie Ruiz at the finish line of the 1980 Boston Marathon.

У 1980 році Розі Руїс виграла Бостонський марафон з найкращим жіночим часом — 2: 31.56, на той час це був найкращий результат, який коли-небудь показували жінки. Але як виявилося потім, дівчина бігла реально тільки останні 5 км, а всю іншу дистанцію проїхала на метро. Після цього випадку на марафонській дистанції почали використовувати чіпи.

 

Пола Редкліфф не стрималася

nintchdbpict000002950085

У 2005 році це фото облетіло всі таблоїди, володарка світового рекорду на марафоні серед жінок, Пола Редкліфф, не стрималася і сходила в туалет прямо на трасі Лондонського марафону. На той час, а це була вже друга половина траси, Пола випереджала свою найближчу суперницю більше ніж на 5 хвилин, тому це не завадило їй виграти той забіг. Але потім, бігунка звичайно ж вибачилася за те, що їй довелося зробити це на очах у тисяч глядачів, також вибачився і оператор, який спеціально приблизив той момент на камеру.

 

Еліуд Кіпчоге і устілки

ekipchogeberlin15

Кенійський стаєр Еліуд Кіпчоге, який є одним з елітних бігунів компанії Nike, переміг в Берлінському марафоні в 2015 році, встановивши попутно персональний рекорд. Однак, сам спортсмен сподівався на рекорд і світовий. Зробити це йому перешкодили власні кросівки, устілки яких не витримали і половини дистанції, просто розвалившись на частини. Їх задники стирчали з взуття спортсмена вже на позначці 16 км. У підсумку до світового рекорду бігунові не вистачило всього 63 секунди.